آشنایی با نظام آموزشی کانادا

به گزارش آکادمی هاب، کانادا با امکانات رفاهی فراوان از کشورهای مورد توجه جهان برای تحصیل فرزندان به شمار میرودو همچنینی دانشجوها نیز علاقه فراوانی دارند تا برای ادامه تحصیل در دانشگاه های کانادا پذیرفته شده و جهت شغلی و زندگی خود را متحول سازند، اما بهتر است قبل از هر اقدامی بیشتر در خصوص سیستم های اموزشی در کانادا آشنا شویم.

آشنایی با نظام آموزشی کانادا

نظام آموزشی کانادا به صورت یکپارچه و فدرالی نیست، بلکه هر ایالت سیستم و نظام مخصوص به خود را داراست. ناگفته نماند این سیستم های آموزشی تا حد بسیاری مشابه یکدیگرند. مقاطع تحصیل در کانادا نیز چون سایر کشورها به صورت زیر طی می گردد:

  • دوران ابتدایی و دبیرستان (مدارس)
  • کالج ها
  • دانشگاه ها

مدارس کانادا

شروع سال تحصیلی در کشور کانادا ماه سپتامبر و خاتمه آن ماه ژوئن میباشد. در بیشتر ایالت های این کشور، بچه ها از پنج سالگی وارد مهد کودک و از شش سالگی وارد سال اول ابتدایی می شوند. تحصیلات دوره دبیرستان نیز در 18-17 سالگی با اتمام سال دوازده دبیرستان به خاتمه می رسد.

البته در ایالت آنتاریو دوره مدرسه 13 سال طول می کشد و دانش آموزان در سال سیزده باید دروس علمی آنتاریو را پاس نمایند.

در ایالت کبک نیز تحصیلات مدرسه یکسال زودتر و در سال یازده دبیرستان به اتمام می رسد و دیپلم دبیرستان به دانش آموزان اعطا می گردد. سپس کسانی که به ادامه تحصیل در دانشگاه های کانادا تمایل دارند می بایست قبل از ورود به دانشگاه یک دوره دو تا سه ساله در کالج بگذرانند.

این کالج به زبان انگلیسی به نام General and professional education Collage و به فرانسوی به نام (Collège d enseignem entgénéral et professionnel or (CÉGEP معروف می باشد.

دوره دو ساله کالج برای دریافت مدرک پیش دانشگاهی و دوره های سه ساله آن برای دریافت دیپلم فنی حرفه ای یا همان vocational programs است.

افرادی که دو سال پیش دانشگاهی در کالج می گذرانند دوره 4 ساله کارشناسی برای آن ها حدودا 3 ساله به اتمام می رسد.

هزینه شهریه دبیرستان ها در کانادا حدود 14 هزار دلار کاناداست.

کالج های کانادا

کالج ها به مراکز آموزشی ای گفته می گردد که روی دوره های فنی و حرفه ای تمرکز دارند. تحصیل در کالج ها یک یا دو سال به طول می انجامد و ورود به آن ها نسبت به دانشگاه ها راحت تر است. البته بعضی از کالج ها دوره های کارشناسی نیز ارائه می نمایند و یا به صورت مشارکتی (co-op) با یک دانشگاه کارشناسی تکمیل می گردد.

هزینه یک سال دوره زبان در کالج حدود 10-12 هزار دلار کانادا و شهریه دوره اصلی 12-14 هزار است.

دوره کارشناسی کانادا

دوره کارشناسی در سیستم آموزشی کانادا معمولا چهار ساله است و همانطور که در بالا ذکر کردیم طبق شرایطی می تواند به سه سال نیز کاهش پیدا کند.

اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی بسته به دانشگاه و رشته انتخابی به پیش احتیاج هایی چون: حداقل معدل 14برای دیپلم و پیش دانشگاهی احتیاج است. البته در بعضی رشته ها حداقل معدل، 15 می باشد.

برای اخذ پذیرش کامل، داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5 ضروری است. البته در صورتی که متقاضیان نمره آیلتس آن ها کمی از 6.5 کمتر بود می توانند، پذیرش مشروط به همراه یک یا دو ترم دوره زبان (برای رسیدن به حد نصاب زبان)، بگیرند.

شهریه دانشگاه ها بسته به ایالت، دانشگاه و رشته مورد نظر با یکدیگر متفاوت و حدود 15 تا 19 هزار دلار کاناداست.

بعضی دانشگاه ها به دانشجویان معدل بالا و مدرک زبان قابل قبول از همان ابتدا یاری هزینه تحصیلی و بورس بین 2000 تا 10000 دلار در سال می دهند. البته در بیشتر دانشگاه ها دانشجو بعد از ترم اول و دریافت نتایج نیزمی تواند درخواست بورس کند.

کارشناسی ارشد در کانادا

درست به مانند دوره کارشناسی اخذ پذیرش در این مقطع در سیستم آموزشی کانادا نیز به معدل و دانشگاهی که متقاضی از آن فارغ التحصیل شده بستگی دارد. دارا بودن حداقل مدرک زبان آیلتس 6.5 نیز الزامی است. همچنین برای رشته های مهندسی GRE و رشته های مدیریت GMAT از جمله شروط ضروری است.

هزینه تحصیل در دوره ارشد بین 16 تا 17هزار دلار کاناداست.

بعضی دانشگاه های کانادا بسته به شرایط متقاضی (داشتن معدل بالا، دارا بودن مقالات علمی در نشریات بین المللی، شرکت در سمینارها و کنفرانس های بین المللی، دارا بودن آیلتس 6.5 و…) بورسیه و یاری هزینه تحصیلی بین 12 تا 18 هزار دلار در سال ارائه می دهند.

دکترا در کانادا

بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه های کانادا را انتخاب می نمایند. این اتنخاب به دلیل وجود دانشگاه های سطح بالا در سیستم آموزشی کانادا، امکان اخذ بورس و امکان کار و زندگی بعد از اخذ مدرک دکتراست.

حداقل شرایط اخذ پذیرش دکترا در دانشگاه های کانادا عبارتند از:

  • مدرک کارشناسی چهار ساله با معدل حداقل 15
  • مدرک کارشناسی ارشد با معدل حداقل 16
  • مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5
  • مدرک GRE وGMAT برای رشته های اقتصادی و مدیریت
  • توصیه نامه ازسه تن از اساتید
  • Statement of Interest متناسب با رشته تحصیلی

از آنجایی که پذیرش در مقطع دکترا رقابتی است دارا بودن حداقل شرایط بالا در واقع شرط ورود به این رقابت است و دریافت پذیرش را تضمین نمی کند. دارا بودن مقالات علمی در نشریات بین المللی، شرکت در سمینارها و کنفرانس های بین اللملی و خلاصه رزومه قوی شانس دریافت پذیرش و بورسیه را بالا می برد.

هزینه تحصیل در دوره دکترا بین 14 تا15هزار دلار کاناداست.

انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 25 شهریور 1399 گردآورنده: academyhub.com شناسه مطلب: 40

به "آشنایی با نظام آموزشی کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با نظام آموزشی کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید